Programează-te

DentalQ

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

Program

Luni - Vineri: 08:00 - 20:00
Sâmbătă: 09:00 - 15:00
Duminică: Închis

Prețuri stomatologie București – DentalQ Dorobanți

Toate tarifele DentalQ, pe categorii: consultații, radiografie dentară, detartraj, tratament de canal la microscop, implanturi dentare și zigomatice, sinus lift, dantură fixă, fațete, aparat dentar și stomatologie pentru copii. Caută tratamentul de care ai nevoie sau alege categoria din listă.

Actualizat: septembrie 2026 Plată în rate: BT Direct și TBI Clinica: Str. Cornescu 71, Sector 1

Prețuri consultație stomatologică

Despre consultație

Prima consultație include evaluarea clinică și planul de tratament, cu etapele și costurile estimate.

Prețuri consultație stomatologică
ServiciuPreț
Consultație stomatologică inițială (include planul de tratament)250 RON
Consultație stomatologică periodică165 RON
Consultație medic specialist ortodont380 RON
Consultație chirurgie / implantologie350 RON
Consultație endodontică cu microscopul Leica HIGH END 4K190 RON
Consultație medic parodontolog250 RON

Prețuri examinare și documentare

Despre examinare

Documentarea completă ajută la planificarea tratamentelor ortodontice, protetice și estetice.

Prețuri examinare și documentare
ServiciuPreț
Fotografii diagnostice (set)170 RON
Modele de studiu (set)340 RON
Scanare intraorală305 RON
Dosar ortodontic (fotografii de diagnostic, teleradiografie, OPG)420 RON

Prețuri igienizare dentară: detartraj și Airflow

Despre igienizare

Igienizarea profesională îndepărtează tartrul și placa bacteriană și previne cariile și boala parodontală.

Prețuri igienizare dentară: detartraj și Airflow
ServiciuPreț
Igienizare profesională completă (detartraj NO-PAIN, Airflow și periaj profesional)460 RON
Igienizare periodică ORTHO cleaning370 RON
Igienizare medic specialist parodontolog570 RON
Decontaminare bacteriană LASER / arcadă580 RON

Prețuri radiografie dentară și tomografie CBCT

Despre radiologie

Radiografiile 2D și tomografiile 3D se fac direct în clinică, fără drumuri la alt centru de radiologie.

Prețuri radiografie dentară și tomografie CBCT
ServiciuPreț
Radiografie panoramică digitală (OPG)200 RON
Radiografie retroalveolară digitală70 RON
Radiografie bitewing digitală70 RON
Teleradiografie160 RON
Tomografie digitală maxilar + mandibulă690 RON
Tomografie digitală maxilară / sinusuri maxilare / mandibulară390 RON
Tomografie digitală ATM450 RON
Tomografie digitală parțială / hemiarcadă300 RON
Tomografie unidentară în scop endodontic300 RON

Prețuri obturații dentare (plombe)

Obturațiile fizionomice refac dintele afectat de carie în culoarea naturală a dintelui.

Prețuri obturații dentare (plombe)
ServiciuPreț
Obturație fizionomică S390 RON
Obturație fizionomică M450 RON
Obturație fizionomică L490 RON
Obturație fizionomică S cu microscopul Leica HIGH END 4K650 RON

Prețuri tratament de canal (endodontic) la microscop

Despre tratamentul de canal

Tratamentul de canal (scoaterea nervului și obturația de canal) și retratamentele se fac la microscopul Leica HIGH-END 4K.

Prețuri tratament de canal (endodontic) la microscop
ServiciuPreț
Tratament endodontic complet incisiv / canin990 RON
Tratament endodontic complet premolar1.090 RON
Tratament endodontic complet molar1.200 RON
Retratament endodontic complet incisiv / canin1.200 RON
Retratament endodontic complet premolar1.300 RON
Retratament endodontic complet molar1.410 RON
Reconstrucție coronară fibră de sticlă +/- pivot în scop protetic515 RON
Aplicare MTA260 RON

Prețuri coroane dentare

Despre coroanele dentare

Coroanele integral ceramice și din zirconiu refac forma și funcția dintelui, cu aspect natural.

Prețuri coroane dentare
ServiciuPreț
Coroană provizorie în laborator620 RON
Coroană integral zirconiu / dinte2.490 RON
Coroană integral ceramică EMAX / dinte2.890 RON
Inlay / onlay2.190 RON

Prețuri proteze dentare mobile

Despre protetica mobilă

Protezele mobile înlocuiesc mai mulți dinți lipsă sau o arcadă întreagă.

Prețuri proteze dentare mobile
ServiciuPreț
Proteză acrilică totală4.610 RON
Proteză acrilică parțială4.190 RON
Proteză tip Kemeny830 RON
Proteză scheletată cu croșete turnate (exclusiv partea fixă)5.570 RON

Prețuri coroane și lucrări pe implanturi

Despre protetica pe implanturi

Lucrarea protetică se aplică pe implant după vindecare și are un tarif separat de implant.

Prețuri coroane și lucrări pe implanturi
ServiciuPreț
Coroană provizorie pe implant620 RON
Coroană metalo-ceramică pe implant1.880 RON
Coroană integral zirconiu pe implant2.615 RON
Lucrare provizorie ALL ON 4 / ALL ON 64.820 RON
Lucrare definitivă compozit ALL ON 4 / ALL ON 619.425 RON
Lucrare definitivă zirconiu ALL ON 4 / ALL ON 624.700 RON

Prețuri extracții dentare și chirurgie orală

Despre extracții

Extracțiile și intervențiile chirurgicale sunt planificate pe baza radiografiei sau tomografiei.

Prețuri extracții dentare și chirurgie orală
ServiciuPreț
Extracție dinte incisiv / canin340 RON
Extracție premolar390 RON
Extracție molar495 RON
Extracție molar de minte erupt680 RON
Extracție molar de minte seminclus890 RON
Extracție molar de minte inclus1.150 RON
Extracție molar de minte inclus cu grad mare de dificultate1.560 RON
Extracție canin inclus / seminclus1.040 RON
Incizie și drenaj abces vestibular380 RON
Frenectomie / frenoplastie LASER725 RON
Rezecție apicală dinte frontal1.030 RON
Rezecție apicală dinte lateral1.350 RON

Prețuri implant dentar, implant zigomatic, dantură fixă și sinus lift

Despre implantologie

Tariful implantului diferă în funcție de sistemul ales. Coroana de pe implant are un tarif separat.

Prețuri implant dentar, implant zigomatic, dantură fixă și sinus lift
ServiciuPreț
Implant dentar JD3.450 RON
Implant dentar Megagen Anyridge3.850 RON
Implant dentar Megagen Blue Diamond4.150 RON
Implant dentar NOBEL BIOCARE5.650 RON
Implant dentar pterigoidian JD (include bont protetic MUA)5.670 RON
Implant nazal JD (include bont protetic MUA)5.670 RON
Implant dentar zigomatic JD (include bont protetic MUA)7.970 RON
Dantură fixă pe 4 implanturi STANDARDInclude: 4 implanturi, 4 bonturi protetice, computer tomograf inițial, extracții dentare, terapia durerii LASER, computer tomograf de control.14.600 RON
Dantură fixă pe 4 implanturi PREMIUMInclude: 4 implanturi premium, 4 bonturi protetice, computer tomograf inițial, extracții dentare, terapia durerii LASER, computer tomograf de control.17.750 RON
Dantură fixă pe 6 implanturi STANDARDInclude: 6 implanturi, 6 bonturi protetice, computer tomograf inițial, extracții dentare, terapia durerii LASER, computer tomograf de control.21.500 RON
Dantură fixă pe 6 implanturi PREMIUMInclude: 6 implanturi premium, 6 bonturi protetice, computer tomograf inițial, extracții dentare, terapia durerii LASER, computer tomograf de control.26.150 RON
Dantură fixă pe implanturi convenționale și 2 implanturi ZIGOMATICEInclude: implanturi, bonturi protetice, computer tomograf inițial, extracții dentare, terapia durerii LASER, computer tomograf de control.33.500 RON
Dantură fixă pe 4 implanturi ZIGOMATICEInclude: 4 implanturi, 4 bonturi protetice, computer tomograf inițial, extracții dentare, terapia durerii LASER, computer tomograf de control.36.650 RON
Adiție osoasă (augmentare osoasă)după evaluare
Sinus lift intern (include biomaterialele)3.260 RON
Sinus lift extern (include biomaterialele)5.040 RON

Prețuri tratament parodontoză cu laser: chiuretaj, gingivectomie, grefă gingivală

Despre parodontologie

Tratamentele parodontale se fac cu laserul Biolase, minim invaziv și cu recuperare mai rapidă.

Prețuri tratament parodontoză cu laser: chiuretaj, gingivectomie, grefă gingivală
ServiciuPreț
Parodontogramă305 RON
Chiuretaj subgingival LASER în câmp închis / dinte420 RON
Chiuretaj subgingival LASER în câmp închis / arcadă3.050 RON
Tratament EMDOGAIN1.050 RON
Decontaminare bacteriană LASER / ambele arcade1.050 RON
Gingivectomie LASER / dinte420 RON
Autogrefă țesut moale2.405 RON
Terapia durerii LASER295 RON

Prețuri fațete dentare

Despre fațetele dentare

Fațetele corectează forma, culoarea și alinierea dinților frontali, cu pregătire minimă a dintelui.

Prețuri fațete dentare
ServiciuPreț
Smile design (digital smile design)după evaluare
Fațetă directă din compozit1.460 RON
Fațetă integral ceramică EMAX2.620 RON
Fațetă integral ceramică feldspatică PREMIUM3.455 RON

Prețuri aparat dentar și ortodonție

Despre aparatul dentar

Tipul de aparat se alege după diagnostic: brackeți metalici, autoligaturanți Damon sau alignere transparente Spark.

Prețuri aparat dentar și ortodonție
ServiciuPreț
Analiza documentației medicale și elaborare plan de tratament375 RON
Aparat ortodontic mobil1.940 RON
Splint repoziționare ATM1.730 RON
Disjunctor clasic2.260 RON
Disjunctor Benefit cu ancoraj scheletal (2 ortoimplanturi)4.725 RON
Dispozitiv Benefit distalizare / mezializare pe ortoimplanturi5.090 RON
Aparat fix cu brackeți metalici / arcadă3.940 RON
Aparat fix cu brackeți autoligaturanți DAMON Ultima5.990 RON
SPARK 10 / 2 arcade10.960 RON
SPARK 20 / 2 arcade18.375 RON
SPARK ADVANCED / 2 arcade24.775 RON

Prețuri stomatologie pentru copii

Despre DentalQ Kids

Tratamente adaptate vârstei, începând cu ședințe de acomodare pentru cei mici.

Prețuri stomatologie pentru copii
ServiciuPreț
Consultație medic pedodont (copii sub 3 ani)160 RON
Consultație medic pedodont (copii peste 3 ani)210 RON
Ședință de acomodare a copiilor160 RON
Sigilare dinte temporar200 RON
Sigilare dinte permanent294 RON
Obturație CIS dinte temporar S265 RON
Obturație CIS dinte temporar M285 RON
Obturație CIS dinte temporar L305 RON
Tratamentul cariei incipiente ICON315 RON
Extracție simplă dinte temporar220 RON
Extracție dinte temporar cu mobilitate redusă305 RON
Profilaxie completă copii (detartraj + periaj + Airflow + fluorizare)395 RON
Nu am găsit tratamentul căutat. Încearcă un cuvânt mai scurt sau sună-ne la 0775 505 506.

Informații privind tarifele

Prețurile afișate pe această pagină au caracter informativ și pot fi actualizate periodic.

Costul final al tratamentului se stabilește individual, în urma consultației și, atunci când este necesar, a investigațiilor medicale, în funcție de particularitățile și complexitatea fiecărui caz.

În anumite situații, planul de tratament poate include proceduri, investigații sau materiale suplimentare față de cele prezentate inițial. Acestea vor fi discutate și comunicate pacientului înainte de efectuarea tratamentului.

Plată în rate pentru tratamentele mai ample

Pentru implanturi, dantură fixă, aparat dentar sau alte planuri de tratament ample, poți plăti în rate prin BT Direct și TBI. Detaliile îți sunt explicate la consultație.

Programează o consultație

Cum se stabilește prețul final al unui tratament

Tarifele de pe această pagină sunt prețurile fiecărei proceduri în parte. Un plan de tratament poate include mai multe proceduri, iar costul total depinde de diagnostic. De exemplu, înlocuirea unui dinte lipsă poate însemna tomografie, implant, eventual sinus lift sau adiție de os, apoi coroana pe implant.

De aceea, orice tratament începe cu o consultație stomatologică. Consultația inițială include planul de tratament scris, cu etapele recomandate și costul estimat pentru fiecare, astfel încât să știi dinainte ce urmează și cât costă.

Ce influențează prețul

La implantul dentar, prețul diferă în funcție de sistemul ales (JD, Megagen sau Nobel Biocare) și de cantitatea de os disponibilă. La aparatul dentar, contează tipul aparatului și durata tratamentului: brackeți metalici, autoligaturanți Damon sau alignere transparente Spark. La tratamentul de canal, prețul depinde de dinte (incisiv, premolar sau molar) și de faptul că dintele a mai fost tratat sau nu.

Investigațiile se fac în clinică

Radiografiile și tomografiile 3D se fac direct la DentalQ. Nu plătești deplasări la un alt centru de radiologie și nu aștepți rezultatele pentru a începe planificarea.

Întrebări frecvente despre prețuri

Cât costă tratamentul de canal (scoaterea nervului)?

Tratamentul de canal, numit și tratament endodontic sau scoaterea nervului, costă la DentalQ 990 RON pentru incisiv sau canin, 1.090 RON pentru premolar și 1.200 RON pentru molar. Prețul acoperă tratamentul complet, inclusiv obturația de canal, realizat la microscop. Retratamentul unui canal tratat anterior costă între 1.200 și 1.410 RON. Detalii pe pagina tratament de canal la microscop.

Cât costă un implant dentar?

Implantul dentar costă între 3.450 RON (JD) și 5.650 RON (Nobel Biocare), în funcție de sistemul ales. Coroana de pe implant are un tarif separat: 1.880 RON pentru coroana metalo-ceramică și 2.615 RON pentru coroana integral zirconiu. Detalii pe pagina implant dentar.

Cât costă un implant zigomatic sau pterigoidian?

Implantul zigomatic JD costă 7.970 RON, iar implantul pterigoidian JD 5.670 RON. Ambele prețuri includ bontul protetic MUA. Dantura fixă pe 4 implanturi zigomatice costă 36.650 RON, iar dantura fixă pe implanturi convenționale și 2 implanturi zigomatice 33.500 RON. Aceste soluții se recomandă de obicei când osul maxilar nu permite implanturi convenționale.

Cât costă dantura fixă pe 4 sau 6 implanturi?

Dantura fixă pe 4 implanturi costă 14.600 RON (STANDARD) sau 17.750 RON (PREMIUM), iar pe 6 implanturi 21.500 RON (STANDARD) sau 26.150 RON (PREMIUM). Prețul include implanturile, bonturile protetice, tomografia inițială și cea de control, extracțiile dentare și terapia durerii cu laser. Lucrarea protetică (provizorie și definitivă) are tarif separat, în secțiunea Protetică pe implanturi. Detalii pe pagina dantură fixă pe implanturi.

Cât costă sinus lift-ul?

Sinus lift-ul intern costă 3.260 RON, iar cel extern 5.040 RON. Ambele prețuri includ biomaterialele. Tipul intervenției se stabilește după tomografie. Detalii pe pagina sinus lift.

Cât costă adiția osoasă?

Adiția osoasă nu are un preț fix, pentru că depinde de cât os trebuie refăcut, de zona tratată și de materialele necesare. Prețul se stabilește după tomografie, la consultația de chirurgie și implantologie (350 RON), și îl primești în planul de tratament înainte de intervenție. Detalii pe pagina adiție de os.

Cât costă extracția unei măsele sau a măselei de minte?

Extracția unui molar costă 495 RON. Pentru măseaua de minte, prețul este 680 RON dacă e eruptă, 890 RON dacă e seminclusă, 1.150 RON dacă e inclusă și 1.560 RON pentru cazurile cu grad mare de dificultate. Detalii pe pagina extracție măsea de minte.

Cât costă igienizarea dentară (detartraj și Airflow)?

Igienizarea profesională completă, care include detartrajul, Airflow-ul și periajul profesional, costă 460 RON. Igienizarea făcută de medicul specialist parodontolog costă 570 RON, iar pentru copii profilaxia completă costă 395 RON. Detalii pe pagina igienizare dentară profesională.

Cât costă chiuretajul subgingival sau gingivectomia cu laser?

Chiuretajul subgingival cu laser costă 420 RON pe dinte sau 3.050 RON pe arcadă. Gingivectomia cu laser costă 420 RON pe dinte, iar grefa gingivală (autogrefă de țesut moale) 2.405 RON. Detalii pe pagina tratament parodontoză cu laser.

Cât costă o radiografie dentară?

Radiografia panoramică digitală (OPG) costă 200 RON, iar radiografia retroalveolară a unui singur dinte 70 RON. Tomografia 3D costă între 300 RON (parțială sau pentru un singur dinte) și 690 RON (maxilar și mandibulă). Toate se fac direct în clinică. Detalii pe pagina radiografie dentară.

Cât costă smile design-ul (digital smile design)?

Smile design-ul nu are un preț fix, pentru că planul diferă de la un pacient la altul: câți dinți sunt incluși și ce tratamente sunt necesare, de exemplu fațete, coroane, albire sau aparat dentar. Ca repere, o fațetă din compozit costă 1.460 RON, iar o fațetă integral ceramică între 2.620 și 3.455 RON. Costul total îl primești în planul de tratament, după consultație. Detalii pe pagina smile design.

Cât costă un aparat dentar?

Aparatul fix cu brackeți metalici costă 3.940 RON pe arcadă, iar aparatul autoligaturant Damon Ultima 5.990 RON. Alignerele transparente Spark costă între 10.960 și 24.775 RON pentru ambele arcade. Disjunctorul clasic costă 2.260 RON. Detalii pe pagina aparat dentar.

Consultația este inclusă în prețul tratamentului?

Consultația inițială costă 250 RON și include planul de tratament, cu etapele și costurile estimate. Consultațiile la unii medici specialiști (ortodont, implantolog, parodontolog) au tarife proprii, afișate în secțiunea Consultație.

Se poate plăti în rate?

Da. Pentru anumite tratamente poți plăti în rate prin BT Direct și TBI. La consultație afli ce variante sunt disponibile pentru planul tău.

Unde ne găsești

Strada Cornescu 71, Sector 1, București 011661, în zona Dorobanți.
Vezi traseul în Google Maps

Program

Luni–Vineri: 08:00–20:00
Sâmbătă: 09:00–15:00
Duminică: închis

Solicită programarea

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
Data preferată

Nu ai rezervat consultatia ?

Mai ai o sansa!

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

*Oferta valabila doar pentru pacientii noi!

Felicitari!

Ai castigat o 

CONSULTATIE

Ora
Minute
Secunde

Profita Acum si Beneficiezi de una dintre cele 5 Consultatii pentru clienti noi. Completeaza Formularul si te vom contacta noi pentru a programa consultatia.

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.

*Oferta valabila doar pentru pacientii noi!